( До 65 річчя визволення м. Козятин від німецько – фашистських загарбників)

65 років тому радянські війська при активній підтримці всенародного опору в героїчній борні звільнили Вітчизну і країни Європи від фашизму. Безсмертний подвиг Визволителів навіки залишився у пам’яті народній.

За визволення міста Козятина 4 танкісти були нагороджені Указом Президії Верховної Ради СРСР золотими медалями Героїв: лейтенант В.М.Підгорбунський, гвардії підполковник І.Н.Бойко, гвардії старший лейтенант П.П.Грибальов, гвардії старшина М.І.Бушилов.

Найбільша заслуга у визволенні міста Козятина І-ої танкової армії. Вони першими увірвались в місто, примусивши ворога відступати, та відбиваючи ряд німецьких контратак.

/Files/images/p4230326.jpg

Вічний вогонь горить в районі ПРБ міста. Там вічним сном сплять воїни – визволителі, які загинули при звільнені міста Козятина, а також військовополонені, які волею долі потрапили в полон в липні 1941 року.

/Files/images/p4200311.jpg

Пам’ятник – танк встановлено на честь воїнів – танкістів 1-ї гвардійської танкової армії.

В центрі міста Козятина стоїть пам’ятна стела загиблим підпільникам організації «Залізничник» Г.Кондрацькому, І.Сербіну, які 31 січня 1942 року були страчені фашистами.

У 1977 році постановою Ради Міністрів України Козятинському вищому професійному училищу залізничного транспорту присвоєно ім'я двічі Героя Радянського Сою­зу полковника Івана Никифоровича Бойка.

Наказом міністра освіти УРСР від 29 січня 1968 року Козятинській школі – гімназії - інтернат присвоєно ім’я Героя Радянського Союзу Володимира Підгорбунського.

Пам’яті, звитязі та воєнним подвигам на Козятинщині спрямовано дану виставку що рекомендовано учнівській та студентській аудиторії, краєзнавцям, бібліотекарям та широкому колу читачів.

ТО Ж НЕДАРМА ГЕРОЯМИ НАЗВАЛА
ВІТЧИЗНА НАЙХОРОБРІШИХ СИНІВ:
ВОНИ ПРОТИ НАЦИСТСЬКОЇ НАВАЛИ
ПОСТАЛИ, ЯК ОДИН, У ТІЙ ВІЙНІ.
ЗЕМЛЯ СВЯЩЕННА КРОВ’Ю ЇХ ПОЛИТА,
ПОЛЕГЛИХ НАШИХ СЛАВНИХ ЗЕМЛЯКІВ.
І ОБЕЛІСКІВ ЗАКАРБУЮТЬ ПЛИТИ
ШАНУ ЇМ НАШУ В ГОМОНІ ВІКІВ.

ЛЕОНІД КРИВОВ.

Бойко, І.Н. На вістрі атак [Текст]/ І.Н.Бойко. – К.: Політвидав України, 1974. – 117с.:іл.

Книга спогадів двічі Героя Радянського Союзу І Н. Бойка розповідає про славні події підрозділів і частин Червононої Армії, якими він командував під час Великої Вітчизняної війни. Чимало сторінок твору присвячено 64 – й окремій гвардійській Чернівецькій танковій бригаді, що пройшла звитяжний шлях з Підмосков’я до Берліна і була удостоєна трьох орденів СРСР. І. Н. Бойко разом з побратимами визволяв від німецько – фашистських загарбників сотні населених пунктів Радянської України, в тому числі й своє рідне село.Бій змінюється боєм, а радянська людина виявляється міцнішою за бетон і метал. Книга естафетою передає славу колишніх гвардійців теперішньому поколінню наших воїнів, учить любові до Батьківщини.

Гальчак, С. Д. Визволення Вінниччини від нацистських загарбників ( 20 грудня 1943 р. – 28 березня 1944 р.)[Текст] / С.Д.Гальчак. – Вінниця, 2005. – 416с.:іл.

У науковому дослідженні аналізується період з 25 грудня 1943 – го по 25 березня 1944 року – час визволення Вінницької області від німецько – фашистських загарбників. Йдеться про бойові дії на фронті, внесок у визволення Вінниччини народних месників та підпільників, участь в опорі загарбниками сил національно-визвольного спрямування, розповідається про подвиги героїв, безчинства окупантів на заключному етапі їхнього перебування на вінницькій землі. Про долю Козятина в цей період історії розповідає розділ "Слава Героїв".

Гальчак, С.Д. Визволення Вінниччини від нацистських загарбників (20 грудня 1943 р. – 28 березня 1944 р.)[Текст] / С.Д.Гальчак. – 2-е вид. доповн., перероб. – Вінниця: «Книга – Вега» ВАТ «Віноблдрукарня», 2005. – 416с.:іл.

У монографії аналізується період з 20 грудня 1943 – го по 28 березня 1944 року – час визволення Вінницької області від німецько – фашистських загарбників. Йдеться про бойові дії на фронті, внесок у визволення Вінниччини народних месників та підпільників, участь в опорі загарбниками сил національно- визвольного спрямування, розповідається про подвиги героїв, безчинства окупантів на заключному етапі їхнього перебування на вінницькій землі. Для широкого кола читачів.

Гальчак, С.Д. У боях за Вінниччину [Текст]: до 50-річчя визволення області від німецько-фашистських загарбників/ С.Гальчак. - Вінниця, 1994.-95 с.:іл.

У зібраних і впорядкованих журналістом С. Д. Гальчаком документах йдеться про яскраву і незабутню сторінку нашої історії – визволення Вінницької області від німецько – фашистських загарбників, про солдатів і офіцерів, підпільників і партизанів, які у визвольних боях проявили на подільській землі виняткову мужність і відвагу, удостоївшись звання Героя Радянського союзу, про тих найхоробріших з хоробрих, які віддали тут своє життя в ім’я кращого майбутнього, в ім’я Перемоги. Книга розрахована на масового читача: студентів, школярів, учителів, краєзнавців, усіх, хто небайдужий до історії рідного краю.

Катуков, М.Е. На острие главного удара [Текст] : воен. мемуары /М.Е.Катуков. – 3-е изд. – М.: Высш. шк., 1985. – 432с.

Книга на сайті: http://militera.lib.ru/memo/russian/katukov/index.html

Осінь 1941 року. Ворожі танки рвуться до Москви. Але у вирішальний момент в числі інших з'єднань їм перегороджує дорогу 4-а танкова бригада. Її люди, проявляючи чудеса хоробрості, не лише вистояли під натиском сил противника, але і нанесли йому велику втрату. Тут, під Москвою, і зародилася радянська танкова гвардія: 4-та бригада була перейменована в 1-у гвардійську. Славою покрили себе гвардійці-танкісти в боях на Курській дузі, на землях України і Польщі, при форсуванні Дністра, Вісли, Одеру, на берегах Балтики, при штурмі Берліна. Про мужність бійців, командирів і політробітників 1-ої гвардійської танкової бригади, а потім 1-ої гвардійської танкової армії,розповідається в цій книзі.

Книга Пам’яті Україн:. Вінницька область[Текст]: У 3 т. /Гол. ред. колегії С.Г.Азаров . – К.: Наукова редакція Головної редакційної колегії Книги Памяті України при видавництві «Українська енциклопедія» імені М.П.Бажана, 1994.- Т.3. Калиновський район; Козятинський район; Крижопільський район; Липовецький район/ Відпов. за випуск В.І.Конверський. – 1010с.

В історико – меморіальне видання занесено імена вінничан, що полягли в роки другої світової війни в боротьбі проти німецько – фашистських загарбників. Третій том «Книги Пам’яті України. Вінницька область" містить короткі віомості про уродженців Калинівського, Козятинського, Крижопільського та Липовецького районів.

Люки открыли в Берлине [Текст]: боевой путь 1-й гвардейской танковой армии. – М.: Воениздат, 1973. – 240с.

Перша гвардійська танкова армія в роки Великої Вітчизняної війни пройшла великий та важкий бойовий шлях. Її частини діяли на різних ділянках радянсько – німецького фронту, несли міцні удари по німецько – фашистських військах і з честю виконували бойові завдання, а її бійці та командири проявляли стійкість та самопожертву…

Книга на сайті: http://nkosterev.narod.ru/vov/mem_3/luki.html

Тихенький, О.І. В памяті народній [Текст]/ О.І.Тихенький. – Вінниця: «Заграва»,1998. – 152с.:іл.

Книга присвячена 55 – й річниці з дня визволення від німецько – фашистських загарбників, містить матеріали пов’язані з періодом окупації Козятинського району.

Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.