"Іван Мазепа - будівничий української культури"

(до 380 річчя від дня народження)

/Files/images/nternet_-_tsentr/Ivan_Mazepa_(Osyp_Kurylas,_1909).jpg

Іван Мазепа - державний діяч і політик найвищого гатунку, найвправніший дипломат тодішньої Європи, полководець і водночас поет, у поезії якого найсильнішими були патріотичні мотиви, уболівання за долю України. Різноманітна природна обдарованість поєднувалася в ньому з високою освіченістю. Він учився в Києво-Могилянській академії і в Падуанському університеті, відвідав кілька європейських країн, міг порозумітися з багатьма співрозмовниками, оскільки володів вісьмома мовами. Історична ерудиція Івана Мазепи викликала захоплення тих державних і військових діячів, із якими він спілкувався. Він був знавцем літератури, власником найкращої в Україні великої і цінної бібліотеки з інкунабулами, старовинними рукописами, раритетними виданнями на багатьох мовах.

/Files/images/nternet_-_tsentr/085ea9545963a30afc29bcab0d7fc498.jpg

Коляда Ігор. Усі гетьмани України. Легенди. Міфи. Біографії: історичне досьє / І. Коляда. - К.: Фоліо, 2017. - 416 с.

Українська Гетьманська держава за роки свого існування мала 17 гетьманів. Усі вони були носіями ідеї незалежної самостійної Української держави. Втіленню цієї ідеї в життя вони присвятили все своє життя, поставивши за мету вибороти звільнення українського народу від панування чужинців. Діяти цим гетьманам довелося в найскладніших, найтяжчих, іноді найтрагічніших для України історичних умовах. Дмитро Вишневецький прагнув звільнити південні українські степи від панування ханських орд, знищити турецькі фортеці в пониззях Дніпра, а згодом і оволодіти Чорноморським узбережжям. Петро Сагайдачний, Богдан Хмельницький, Іван Мазепа належали до тих постатей, чиїми іменами називають епохи. Окремі нариси в книжці присвячені Івану Виговському, Петру Дорошенку, Пилипу Орлику - видатним державним й політичним діячам, талановитим дипломатам. У книжці надається правдивий і об'єктивний життєпис цих, а також інших найвищих військових керівників українського козацтва.

/Files/images/nternet_-_tsentr/pavlenko-mazepa-budivnychyj-kultury.jpg

Павленко, Сергій. Іван Мазепа як будівничий української культури [Текст] / С.О. Павленко. - К. : Києво-Могилянська Академія, 2005. - 304 с.

Доба Івана Мазепи - це не стільки злет до певного рівня культурного життя, скільки не бачений до того розквіт на теренах України творчості. Духовних набутків. Актуальність дослідження активного впливу гетьмана на духовне життя в Україні періоду його правління дає можливість глибше зрозуміти як розвиток культурного життя наприкінці XVII - початку XVIII ст., так і діяльність зверхника Гетьманщини у вирішенні найголовніших проблем тогочасного буття. Показати доброчинну позицію і роль гетьмана у церковно-духовних, культурницьких процесах - головна мета студії.

/Files/images/nternet_-_tsentr/19cb30f1fb64394c55dd7108f6130913.jpg

Журавльов, Денис Володимирович. Мазепа: людина, політик, легенда [Текст] / Д. В. Журавльов ; відп. за вип. Л. І. Вакуленко. - Х. : Фоліо, 2007. - 384 с. - (Історичне досьє).

Іван Мазепа - одна з тих знакових постатей української історії, життя та вчинки котрих і сьогодні викликають гарячі суперечки як фахових істориків, так і аматорів, а також людей, взагалі далеких від історичних перипетій. Політичний діяч, військовий, дипломат, меценат... Мало кому випала така цікава й непроста доля за життя та після смерті. То хто, зрештою, такий Іван Степанович Мазепа? Приятель царя Петра, один із перших кавалерів найвищого російського ордену Андрія Первозванного - і борець за інтереси Української козацької держави; будівничий величних соборів, що дотепер є окрасою багатьох українських міст, - і "Юда", відлучений від церкви, підданий анафемі, що нерідко виголошувалася з амвонів тих самих соборів; зазвичай неймовірно обережний майстер складних дипломатичних ігор - і людина, що зуміла поставити на карту все і, зрештою, програла найризикованішу і найголовнішу гру свого життя; блискучий світський кавалер у дусі розкішного, неповторного 17 століття, улюбленець жіноцтва і чи не єдиний справді обдарований поет і музикант-аматор серед усіх українських гетьманів...

Можливо, той, хто прочитає цю книгу, зможе створити свій власний варіант образу Мазепи - одного з найколоритніших, найцікавіших українців.

/Files/images/nternet_-_tsentr/2708bf1d31d573e30fa9bec69f21213f.jpg

Павленко, Сергій. Оточення гетьмана Мазепи : соратники та прибічники [Текст] / С.Павленко. - К. : Києво-Могилянська Академія, 2005. - 604 с.

Сергій Павленко вперше ґрунтовно знайомить українського читача з членами команди гетьмана І.Мазепи, його соратниками та прибічниками, показує їхню роль у контексті подій 1687-1709 рр. Дослідження про найзначніших діячів оточення зверхника України містить багато важливого фактажу для розуміння причин поразки мазепинців під час повстання за визволення Гетьманщини з-під опіки Москви.

/Files/images/nternet_-_tsentr/1014572-cover.jpg
Крупницький Б. Д. Гетьман Мазепа та його доба / Передова В. М. Горобця. - К.: Україна, 2001. - 240 с.: іл.

У книзі розкривається життя і діяльнсть Івана Мазепи на фоні бурхливих політичних подій кінця ХVІІ - початку XVІІІ ст. У додатках вміщено листи гетьмана до різних осіб, його універсали, донесення російському царю тощо.

Видання розраховане на широке коло читачів.

/Files/images/nternet_-_tsentr/0921644.jpg

Мицик, Юрій. Іван Мазепа [Текст] / Ю. Мицик. - К., 2007. - 72 с. - (Великі українці).

У книзі в науково-популярному стилі йдеться про визначного українського гетьмана Івана Мазепу. Простежено родовід, життєвий шлях, непересічні людські якості цього Великого Українця. Розгорнуто описано його політичну програму, діяльність на посаді гетьмана як адміністратора, господарника, полководця, мецената, покровителя православної Церкви. Зясовано мотиви антиросійського повстання І.Мазепи, спростовано численні фальсифікації, які зображали гетьмана як "зрадника".

Для всіх, хто цікавиться українською історією.

/Files/images/nternet_-_tsentr/pavlenko-mazepa.jpg

Павленко, Сергій Олегович. Іван Мазепа [Текст] / С. О. Павленко. - К. : Вид. Дім Альтернативи, 2003. - 416 с. : іл.

Книга С.Павленка присвячена одній з найдраматичніших і найзагадковіших постатей в історії України, відомому політичному, військовому діячу-державнику - гетьманові Івану Мазепі (1639-1709). На основі маловідомих архівних, мемуарних та епістолярних документів XVII- початку XVIII ст. Автор по-новому трактує його вчинки, діяльність, спростовує численні історичні фальсифікації, вигадки, пов'язані з цією неординарною постаттю.

/Files/images/nternet_-_tsentr/history.jpg

Єнсен А. Мазепа: Історичні картини / Пер. зі швед. Н. Іваничук; наук. редак., передм. та прим. Б. Якимовича. - К.: Укр. письменник, 1992. - 205 с.

Коли минало друге століття з часу Полтавської битви, прибув на Україну шведський дослідник Альфред Єнсен. То не була мандрівка охочого до нових вражень туриста-іноземця. З допитливістю та серйозністю науковця він збирав по архівах, бібліотеках, музеях різноманітні матеріали-свідчення епохи Карла ХІІ і його стосунків з російськими царедворцями.

Результатом своєрідних досліджень А. Єнсена стала серія історичних картин "Україна та епоха Карла ХІІ". Як зазначав автор, його дуже вразили фатальний збіг обставин, сама постать та біографія легендарного гетьмана Івана Степановича Мазепи...

Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.